Close

Sledujte nás:

Napíšte nám:

info.czsoz@gmail.com

Záruby úspešne zdolané!

12/06/2017

Tento víkend boli naši záchranári z Centrálnej záchrannej služby súčasťou tímu dobrovoľníkov na jubilejnom 5. ročníku športového podujatia Štefánik trail. Tento náročný pretek je určený najmä pre trénovaných ultramaratónových bežcov, ktorí musia zdolať trať dlhú vyše 140 km členitým terénom po hrebeni Malých Karpát od mohyly M. R. Štefánika na Bradle až po Námestie M. R. Štefánika v Bratislave. 

 

Našou úlohou bolo zabezpečiť tri stanovištia v najnáročnejšom a najvyššom úseku trate na Zárubách, až po občerstvovaciu stanicu v Bukovej. S našim zdravotníckym materiálom, lezeckou technikou ako aj štvorkolkami a šesťkolkou sme boli pripravení naozaj na všetko. Či už pomôcť ošetriť zranenia, vyslobodiť po páde z extrémne strmého svahu, v prípade straty pátrať po nezvestných bežcoch ako aj transportovať pacientov na základňu.

Po strmom výstupe nás za odmenu čakal nádherný výhľad na nezaplatenie. Rozloženie stanovišťa, kontrola spojenia a už boli pred nami len prípravy na dlhú noc za splnu mesiaca. Aj na nehostinné počasie sme boli pripravení, keďže namiesto predpovedaných búrok nám celú noc robil spoločníka silný nárazový vietor. Problém spôsoboval najmä pri dorozumievaní sa. Závažné následky mohol spôsobiť v prípade ohrozenia, keďže počuť núdzové kričanie či pískanie na píšťalku bolo takmer nemožné.

Prví bežci sa objavili pred jedenástou v noci. Krátko po nich to už išlo ako na bežiacom páse. Nemuseli sme dlho čakať ani na prvých pacientov.

Bolesti v žalúdku boli vyvolané pravdepodobne napätím. Zvýšený adrenalín sprevádza športovcov pri takýchto podujatiach na každom kroku. Okrem iného odporúčame si pred pretekom správne naplánovať jedálniček a nepodceniť ani správnu kombináciu stravy.

Naopak, preceniť netreba svoje schopnosti. Ďalší pacient bol príkladom, ako sa túžba prekonať samého seba uprednostnila pred vlastným zdravím. Nastúpiť na pretek s horúčkou a triaškou deň pred súťažou je veľkým hazardom. Takýto druh behu si sám o sebe vyžaduje omnoho zodpovednejšiu prípravu, než na behy štandardné. Preto je nesmierne dôležité byť na štarte absolútne zdravý. S akýmikoľvek prejavmi ochorenia pretek aj tak nedokončíte a zbytočne budete demotivovaní. Svoje ciele si predsa môžete skúsiť splniť aj pri ďalšom ročníku.

Zrazu nás prebiehajúci pretekári začali upozorňovať na súťažiaceho, ktorý vraj sedí neďaleko od nás na trati a nevyzerá dobre. Opis nenaznačoval nič akútne, ale nemohli sme podceniť situáciu. Berieme zdravotnícky batoh a bežíme do protismeru úseku pred nami. Cestou si preverujeme aj u ostatných pretekárov či videli nášho pacienta a pokúšame sa ho nájsť. V tom sa nám sám nahlásil, keďže už bol opäť na trati. Znova sme diagnostikovali obtiaže tráviaceho traktu, tentoraz sprevádzané zvracaním. Keďže udával výrazné zlepšenie, na jeho žiadosť sme ho s poučením opäť pustili na trať. Tomuto bežcovi trvalo o poznanie dlhšie dobehnutie na ďalšie stanovište záchranárov, kde ho mali znova skontrolovať. Dôvodom bolo opätovné zvracanie, ale pacient napriek tomu pokračoval ďalej v súťaži. Tesne po zvracaní treba vylúčiť príjem tekutín. Prvé tekutiny je dobré doplniť až s odstupom, požívať pomaly a v malom množstve a obohatiť o cukor a minerály, ktoré telo stratilo.

Bežnou prekážkou ktorá sa u pretekárov objavuje sú kŕče v dolných končatinách. Z dlhodobého hľadiska je potrebné byť dostatočne a hlavne správne trénovaný na tento typ záťaže svalstva. Aj pred pretekom nezabudnúť na strečing so zahriatím svalov. Určite neuškodí správne rozložené dávkovanie magnézia pred a počas preteku.

Ku každému jednému prípadu sme pristupovali zodpovedne a venovali sme mu neustálu pozornosť. Všetky získané informácie o pacientoch sa nahlasujú všetkým zdravotníckym stanovištiam. Monitorujeme pacienta medzi jednotlivými kontrolami, teda aj čas za ako dlho prešiel stanovený úsek a či vôbec dorazil k ďalšiemu tímu záchranárov. Na každom nasledujúcom stanovišti je pacient opakovane preventívne skontrolovaný a jeho stav je sledovaný až po príchod na základňu, kde sa definitívne zhodnotí a odkonzultuje schopnosť pokračovať alebo jeho odstúpenie zo súťaže. Ani ten najbanálnejší problém si nikdy nedovolíme podceniť.

 

Rušno bolo pre nás teda hlavne pri jednotlivcoch, čo sa dalo očakávať. Títo bežci mali za sebou v momente prechodu cez naše kontroly už niekoľko desiatok kilometrov a prvé najväčšie prevýšenie. Na celom nami zabezpečovanom úseku ich navyše sprevádzal mimoriadne technicky náročný skalnatý terén vo výške 768 m.n.m.. O to viac sme museli byť v strehu. Vyčerpanie skombinované so zníženou viditeľnosťou v noci mohli byť ľahko príčinou fatálneho úrazu. K žiadnemu vážnemu zraneniu našťastie nedošlo.

 

Pomaličky sa začali na trati striedať bežci z druhého úseku štafetových skupín. Rozdiel bol viditeľný na prvý pohľad. Členovia štafiet mali za sebou omnoho kratší úsek a teda aj únava bola menšia, čo sa odrážalo na ich rýchlejšom tempe.

Okrem doplnenia tekutín, ovocia a navigovania na trať šikovnými zapisovačmi, títo bežci nepotrebovali našu pomoc.

Všetci účastníci mali niečo spoločné. Nikomu z nich nechýbala dobrá nálada ani chuť prekonať sám seba.

Nadránom s príchodom brieždenia naši kolegovia zapisovači vykonávajú posledné kontroly počtu bežcov. Až po potvrdení, že všetci čo na pretek nastúpili úspešne prebehli našim úsekom a boli zaevidovaní na kontrolnom stanovišti v údolí, sa naša pohotovosť končí. Únava bola zaslúžená ale neodradila nás vychutnať si blahodárny pocit z dobre vykonanej práce.

Disciplinovaní bežci v kombinácii so skvelým tímom dobrovoľníkov spolu vytvárali príjemnú priateľskú atmosféru.

 

Štefánik trail nás opäť nesklamal.

Dobrodružné prostredie, tajomný spln mesiaca, energia pretekárov, napätie na trati, zábava a tímový duch medzi dobrovoľníkmi, pripravenosť organizátorov, nové priateľstvá, dobrý skutok v pozadí, významná pripomienka ako nosný pilier preteku….to všetko bolo zárukou nezabudnuteľného podujatia. Bolo nám cťou byť opäť jeho súčasťou a byť pripravení pomáhať. Ďakujeme za dôveru a tešíme sa na ďalší ročník.

Naše gratulácie venujeme nie len víťazom, ale všetkým odvážnym zúčastneným, ktorým patrí náš veľký obdiv.

Atmosféra bola neopakovateľná a treba ju zažiť. Či skôr prežiť? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *